SEMAZEN EKİBİ KİRALAMA

0232 421 11 82 (Alsancak Ofis)
0535 305 78 35 (İsa Efe)
0532 227 63 15 (Şadiye Yavuz)
0536 222 28 84 (Musa Efe)
0850 850 65 75 (Müşteri Hizmetleri)

Semazen

Semazen, 8 asırlık bir geleneği temsil eder. UNESCO tarafından koruma altına alınan semazen gösterisi, Hz. Mevlana’dan gelen bir kültürdür. Türkiye başta olmak üzere Mevleviliği benimseyen her kültürde yer bulan semazen ekibi, son yıllarda İslami organizasyonların en çok talep edilen ekipleri arasında yer alıyor. İzmir Dans, her organizasyon için semazen grubu temin ediyor. İster semazenli düğün ister semazen organizasyonu için İzmir Dans ile irtibata geçebilirsiniz. Peki, semazen nedir? Semazenin özellikleri nelerdir? Semazen fiyatları ne kadardır? Semazen ekibi nasıl gösteri yapar?

Semazen Nedir?

Semazen, “sema” teriminden türetilen bir terimdir. Sema, “işitmek” demektir. Allah’a aşkı ve kainatın var oluşunu temsil eder. Musiki nağmelerle vecde gelerek kendi etrafında durmadan dönerek, ayakta zikretmektir. Bu zikir eylemi için kendi etrafında dönenerek sema edenlere “semazen” adı verilir. Sema, “semahane” adı verilen yerlerde icra edilir. Sema yapan kişinin çizdiği daire, kainatı simgeler. Semadan önce kolların çapraz olarak bağlı tutulması “tevhid”dir. Yani Allah’ın birliğidir. Sağ taraf maddi, sol taraf ise manevi hayatı temsil eder. 

 

Semazen Ekibi

Semazen ekibi, son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. İslami düğünler başta olmak üzere özellikle İslami temalı kültürel etkinliklerde semazen organizasyonu düzenlenir. Semazen gösterisinde ekip, geçmişi çok eskilere dayanan özel bir kıyafet giyer. Bütün vücudu kaplayan semazen kıyafetleri, nefsi temsil eder. Sema ekibi, ilk olarak üzerindeki hırkayı çıkararak, arınmayı simgeler. Başlarındaki “sikke” adı verilen külah ise, mezar taşını; beyaz kıyafetler, kefeni ve ölümü temsil eder.

Semazen Gösterisi

Semazen gösterisi, sergilendiği organizasyonlarda insanları manevi bir iklime götürür. Sema gösterisine başlayan semazen, önce iki kolunu çapraz şekilde omuzlarına yerleştirir. “Niyaz” adı verilen bu hareketin ardından sema başlar ve kollar iki yana açılır. Bu hareketler “Allah” kelimesindeki elif harfini ve Kelime-i Tevhid’i yani “La ilahe illallah!” ifadesini sembolize eder. Semazen ilahi ekibi, sağdan sola doğru dönüş hareketleri ile öze dönüşü sergiler. Gösteri sırasında kendi etrafında dönüş hareketi ise, “kainatı kalbiyle kucaklamak” anlamındadır.

 

 
Semazen Grubu
 
Semazen grubu, dönme hareketi sırasında sağ avucunu yukarı çevirir ve elini açık tutar. Sol el ise aşağı doğru dönüktür. Bunun anlamı; sağ el ile Hakk’tan alınanı sol el ile halka dağıtmaktır. Semazen grubu, ilahi mesajlar verir. Katıldıkları organizasyonlarda insanlara manevi bir ortam yaşatan semazen ekibi, dini törenler, İslami kültür programları veya İslami düğünlerde ilahi bir ambiyans oluşturur.
 
Semazenli Düğün
 
Semazenli düğün, özellikle İslami hassasiyetleri olan çiftlerin talep ettiği bir gösteri türüdür. Semazen organizasyonu ile davetlilerine simgeledikleri inancı hatırlatan davet sahipleri, Mevlevi gösterisi ile mesaj verebilir. Semazenli düğün için farklı sayıda semazen talep edilebilir. Genelde 3 kişilik semazen ekibi yeterli görülür. Organizasyonun büyüklüğüne semazen kiralama özellikleri değişebilmektedir.

 
 
Semazen Kiralama
 
İzmir Dans, farklı türdeki organizasyonlar için semazen kiralama hizmetleri veriyor. İzmir Dans’ın Mevleviliği temsil eden semazen grubu hizmetleri ile programlarınıza manevi bir hava katabilirsiniz. Düğünler, kültür etkinlikleri ve dini programlar için semazen ilahi ekibi temin edilebilmektedir.
 
Semazen Fiyatları
 
Semazen fiyatları, ekipteki kişi sayısı ve organizasyonun yapıldığı yerin uzaklığına göre değişebilir. İzmir Dans, semazen ekibi hizmetlerinde programların türüne göre uygun fiyatlar sunmaktadır. Semazen fiyatları, özellikle semazenli düğün isteyen çiftlerin bütçelerine uygun olarak kurgulanmaktadır. Semazen gösterisi programı, organizasyon sahibinin taleplerine göre düzenlenmektedir. Semazen grubu kiralama fiyatları hakkında detaylı bilgi için hemen İzmir Dans ile irtibata geçin!
 Semazen ekibi, ilahi ekibi, semazenli tasavvufi organizasyon talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 
 
Semazen Ekipleriyle ilgili arama motorlarından gelenn çeşitli aramalar şu şekildedir: sema ekipleri ücretleri, semazen gösterisi kaç para, semazen ekipleri kaç para, semazen gurupları kaç para, semazen ücretleri kaç para, semazenli düğün ne kadar, semazen iletişim, semazenlere nasıl ulaşırım, semazen telefonları, semazen istiyorum, semazenli düğünler , semazenli düğün paketleri, semazen paketleri, semazen firmaları, semazen şirketleri semazen gösterileri ,semazenli düğün ,ilahili hocalı semazenli,islami düğün grupları,dini düğün organizasyonları,islami düğün, dini düğün, semazen kiralama , semazen fiyatları, semazen gurubu , semazen ekibi,  düğünde semazen grubu ,düğünde semazen ekibi, semazen fiyatları , semazen ücretleri, ilahili düğün organizasyonu, semazenli düğün organizasyonu, düğünde semazen, semazen gurupları izmir, semazen ekipleri , semazen takımı fiyatları, semazen ekibi fiyatları, semazen ekibi kiralama , semazen kiralama, semazen gurubu, sema grubu, semazen gösterisi, semazen ekibi, sema ekibi, semazenler,
 
 
0232 421 11 82 (Alsancak Ofis)
0535 305 78 35 (İsa Efe)
0532 227 63 15 (Şadiye Yavuz)
0536 222 28 84 (Musa Efe)
0850 850 65 75 (Müşteri Hizmetleri)